UÇUŞ ARA

Londra'ya Seyahat Edecek Yolcularımızın Dikkatine!

 

Birleşik Krallık Ulaştırma İdaresince tebliğ edilen kararlar doğrultusunda, Türkiye’den Birleşik Krallık’a gerçekleştirilecek tüm uçuşlarda cep telefonu veya akıllı telefondan daha büyük elektronik cihazların kabin içinde taşınmaması konusunda ilgili otoritelerce karar alınmıştır. Medikal cihazların hariç tutulduğu uygulama kapsamında elektronik eşyalar, uçak altı kargo bölümünde taşınabilmektedir.
•         Yolcu beraberindeki uzunluğu 16 cm’den, genişliği 9,3 cm’den ve derinliği 1,5 cm’den büyük cep telefonlarının, e-okuyucuların, laptopların, tablet bilgisayarların ve donanımlarının kabin içinde taşınması yasaklanmıştır (medikal cihazlar uygulamadan muaftır). Uçak içerisine alınması yasak olan elektronik cihazların sadece check-in (uçak altı) bagajında taşınmasına izin verilmektedir.Birleşik Krallık varışlı seferler için fotoğraf makinası, yasaklı cihazlar kapsamında  yer almamaktadır.
•         Bu cihazların güvenli bir şekilde taşınabilmesi için özel korumalı zarflarımız check-in kontuarlarımızdan tedarik edilebilmektedir.
•         İlgili elektronik eşyalar biniş (boarding) kapısında da özel korumalı zarflarla etiket karşılığında teslim alınıp, özel korumalı sandıklarımıza konularak uçağımıza yüklenmektedir. Stansted varışlarında bu cihazlar uçaktan indikten sonra geliş katı bagaj teslim salonunda, yetkilimizden etiketler beyan edilerek teslim alınabilmektedir.
•         16 x 9.3 x 1.5 cm ölçülerinden küçük ebattaki ayrı/yedek bataryalar ve taşınabilir güç kaynakları (powerbank’ler) kabin içerisinde taşınabilmektedir.  Ancak, bu cihazların ebatları verilen ölçüleri aştığı takdirde hem yolcu beraberinde kabin içerisinde, hem de uçak altına yüklenen bagajda taşınmasına izin verilmemektedir.
Bu boyutlardaki cihazlarla seyahat edecek yolcularımızın cihazları 3 ay süre ile Çelebi Kayıp Eşya Bürosu’nda saklanacak olup ve gönderimi gerçekleştirilemeyecektir. 3 ay süresince cihazlar teslim alınabilmektedir. 3 ay sonrasında teslim alınmayan cihazlar gümrük görevlilerine tasfiye edilecektir.
•         Bu uygulama Türkiye çıkışlı uçuşlarda geçerli olup Birleşik Krallık’tan Türkiye’ye düzenlenecek seferlerde geçerli değildir.

Ref. Publications:
- Detaylı bilgi: https://www.gov.uk/hand-luggage-restrictions/electronic-devices-and-electrical-items

Daha fazla bilgilendirme için: https://homeoffice.brandworkz.com/bms/albums/index.cfm?album=457&FORCEOLDUI=0&lightboxAccessID=1FE8B86D-EBD0-4E03-8F610811DF51FD27&

- EASA Safety Information Bulletin (SIB) No. 2015-28, “Passenger Awareness on the risks of Lithium batteries”
- Commission Regulation (EU) No 965/2012 of 5 October 2012
- International Civil Aviation Organisation (ICAO) Document 9284, “Technical Instructions for the Safe Transport of Dangerous Goods by Air” (hereafter refered to as “ICAO Technical Instructions”)
- ICAO Document 9481, “Emergency Response Guidance for Aircraft Incidents Involving Dangerous Goods”
- ICAO Electronic Bulletin EB 2017/23 “Portable Electronic Devices”


0850 222 00 00