Acente Bilgilendirme

Exchange Reissue İşlemleri

Exchange Reissue İşlemleri

Yolcu isteği ile gerçekleşen değişiklik orijinal uçuş tarih ve saatinden dış hatlarda en az 2 saat, iç hatlarda en az 1 saat önce bilete yansıtılmaz ise, yolcu “no-show” kabul edilir. Bu durumda no-show kuralları doğrultusunda hareket edilir.
Bilet üzerinde değişiklik ihtiyacı olduğunda, öncelikle biletin kullanılıp kullanılmadığı kontrol edilmelidir. Bu kontrolün ardından, biletin kullanım durumuna göre varsa ücret farkları ve cezalar (yetişkin-çocuk-bebek vs.) hesaplanmalı ve bu cezalar uygun şekilde tahsil edilmelidir. Tahsilata ilişkin doküman bilgisi bilet üzerine işlenmelidir.
Exchange/reissue işlemlerinde PNR'da rezervasyonu değiştirmek yeterli değildir, aynı zamanda mutlaka bilete de işlem yapılmalıdır.
Exchange/reissue işleminde bilet ücret farkı, reissue ve exchange işleminin yapıldığı günün kuru ile işlem yapılan ülkenin mahallî para birimine çevrilir.
Konfirme rezervasyonu ve düzenlenmiş bir bileti olan yolcu, uçuşa check-in saatinin bitimine kadar gelmediği takdirde, havayolu tarafından no-show yolcu olarak dikkate alınır. Yolcu, Atlasglobal biletinde bulunan devamı olan uçuşları iptal etme hakkına sahiptir. Yolcunun değişiklik veya iade talebi olduğu takdirde, ücret kurallarında yazan no-show cezasının tahsil edilmesi gerekmektedir.
GDS Sistemleri’nde gerçekleştirilen ve ceza tahsil edilmesi gereken tüm exchange/reissue işlemlerinde, ceza tutarı CP vergi koduyla tahsil edilmelidir
 

Aradığınız cevabı bulamadınız mı? İletişime Geç